Uzdatnianie wody – na czym polega?

Jakość wody ma ogromne znaczenie dla stanu instalacji i wpływa na wiele procesów przemysłowych. Aby ją poprawić, wykonuje się uzdatnianie wody, które pozytywnie oddziałuje na jej parametry i przygotowuje do dalszej obróbki. Na czym dokładnie polega uzdatnianie wody i jakich metod używa się w tym celu, wyjaśniamy w poniższym artykule.

Na czym polega uzdatnianie wody i dlaczego jest takie ważne?

 

Uzdatnianie wody to proces oczyszczania i filtrowania wody, tak aby była bezpieczna do stosowania. Polega na użyciu różnych systemów do usuwania zanieczyszczeń, bakterii, związków żelaza, manganu, amoniaku i organicznych zawiesin. Dzięki temu woda jest czystsza i zmiękczona.

Technologie uzdatniania wody stosowane są wszędzie tam, gdzie kluczowe jest zachowanie właściwego stanu instalacji oraz utrzymanie wydajności maszyn, które mają bezpośredni kontakt z wodą. Oczyszczona woda nie powoduje osadzania się kamienia, nie zaburza przebiegu różnego rodzaju procesów przemysłowych, wydłuża żywotność sprzętów.

Metody uzdatniania wody

 

Istnieją różne metody uzdatniania wody, które umożliwiają usunięcie z niej zanieczyszczeń i poprawienie jej parametrów. Oto najpopularniejsze sposoby na oczyszczanie wody, wykorzystywane zarówno w oczyszczalniach, jak i w instalacjach przemysłowych:

  • filtracja mechaniczna – ta metoda polega na usuwaniu zanieczyszczeń mechanicznych i dużych cząsteczek, takich jak piasek, muł i osady, poprzez filtrację przez siatki lub złoża piaskowe;
  • filtracja węglowa – pozwala usunąć z wody zanieczyszczenia organiczne, takie jak chlor, pestycydy i związki organiczne, przez przepuszczenie jej przez filtr węglowy;
  • odwrócona osmoza – w ramach tej metody woda przepuszczana jest pod wysokim ciśnieniem przez membrany, które zatrzymują zanieczyszczenia takie jak sole mineralne, pestycydy i metale ciężkie. W ten sposób otrzymuje się wodę demineralizowaną, która jest niezbędna do przeprowadzenia niektórych procesów przemysłowych;
  • odżelazianie i odmanganianie – dzięki zastosowaniu odpowiednich rodzajów złóż, napowietrzaniu i korekcie odczynu wody, usuwane są z niej związki żelaza i manganu, które mogą zmieniać jej barwę, powodować mętność i rdzawe osady na urządzeniach;
  • dezynfekcja UV – ta metoda polega na naświetlaniu wody lampami UV, które zabijają bakterie i wirusy, a tym samym dezynfekują wodę. Nie wpływa to w żaden sposób na jej skład fizyko-chemiczny;
  • destylacja – to proces odparowywania wody, a następnie jej skraplania, dzięki czemu usuwa się zanieczyszczenia; metoda ta stosowana jest głównie w przemyśle;
  • wymiana jonowa – polega na usuwaniu soli mineralnych z twardej wody poprzez wymianę jonową, gdzie jony wapnia i magnezu są zastępowane przez jony sodu, co powoduje zmiękczenie wody;
  • układy dozujące – dzięki dozowaniu odpowiednich preparatów chemicznych poprawiane są poszczególne parametry wody. Metoda ta stosowana jest głównie w instalacjach, w których woda musi spełniać ściśle określone wymagania, zgodne z jej dalszym przeznaczeniem;
  • zmiękczanie – polega na usuwaniu z wody jony wapnia i magnezu, które zamieniane są w jony sodu w trakcie przejścia przez złoża specjalnych żywic. W efekcie zmniejsza się twardość ogólna wody. Zmiękczona woda pozwala uniknąć problemów z odkładaniem się kamienia na urządzeniach i instalacjach.

Na rynku dostępne są urządzenia do uzdatniania wody, które wykorzystują jedną z wymienionych tu metod, jak również systemy uzdatniania wody, które łączą różnego rodzaju filtry i procesy dla lepszego efektu.

Przemysłowe systemy uzdatniania wody

 

Woda jest ważnym medium w wielu gałęziach przemysłu. Jej prawidłowe parametry znacząco wpływają na bezproblemową pracę układów grzewczych, chłodzenia, kotłowo-parowych, membranowych, chłodzenia laserów czy autoklawach. Nasza firma przygotowała dedykowane rozwiązania do każdego z wymienionych zastosowań.

Uzdatnianie wody zasilającej kotły

Nawet niewielkie ilości zanieczyszczeń mogą powodować problemy w instalacjach zasilających kotły. Aby ich uniknąć, stosujemy chemiczne uzdatnianie wody, zmieniające jej twardość, zapobiegające odkładaniu się szlamu, chroniące przed korozją i zapobiegające zjawisku wynoszenia.

Uzdatnianie wody chłodniczej

Do uzdatniania wody w obiegu chłodniczych stosujemy systemy zaopatrzone w filtry, regulatory pH, układy odsalające, dozujące inhibitory i uzdatniające biocydami. Dzięki tym procesom woda chłodnicza jest wolna od osadów, chroniona przed rozwojem mikroorganizmów, a cały system chroniony przed korozją. Dochodzi również do zmniejszenia zużycia wody, co przekłada się na realne oszczędności.

Układy chłodzenia laserów

W układach chłodzenia laserów wykorzystywane są głównie specjalistyczne środki chemiczne ROFIN, dzięki którym woda jest klarowna, pozbawiona zanieczyszczeń, ma określone pH i nie dochodzi w niej do rozwoju mikroorganizmów.

Firma Abex – profesjonalne doradztwo w zakresie systemów uzdatniania wody

 

Dobór odpowiedniego systemu uzdatniania wody to ważna decyzja. Istotne jest, aby wziąć pod uwagę rodzaj potrzebnego filtra, wielkość budynku i ilość zużywanej wody.

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jaki system uzdatniania wody najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku, zapraszamy do kontaktu. W Abex nie tylko dostarczamy urządzenia i systemy, ale również świadczymy profesjonalne usługi doradcze. Odpowiednio dopasowane technologie uzdatniania wody są w stanie poprawić jakość nawet bardzo twardej czy szczególnie narażonej na rozwój mikroorganizmów wody, w taki sposób, że nie będzie ona niszczyć instalacji. Nasza oferta obejmuje nie tylko stacje uzdatniania wody – wspieramy również firmy we wprowadzaniu automatyki przemysłowej, wdrażamy systemy chłodnictwa, wentylacji i oczyszczania ścieków. Dostarczamy też wysokiej jakości kształtki PVC-Urury PVC-U stosowane w instalacjach basenowych i  sanitarnych. Zapraszamy do współpracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *