Rozpoczynamy sezon basenowy

Coraz dłuższe dni i coraz wyższe temperatury sprawiają, że zaczynamy powoli myśleć o rozpoczęciu sezonu basenowego. Który z właścicieli basenu nie marzy o tym, by w upalne dni zaznać przyjemnej ochłody w krystalicznie czystej wodzie w swoim basenie ogrodowym? 

Jednak aby przygotować basen do sezonu letniego, musimy włożyć w to trochę pracy. Ważne jest, aby korzystanie z basenu było komfortowe i bezpieczne dla każdego użytkownika. Na początek należy wykonać kilka podstawowych czynności, aby gdy już upalne dni zawitają do nas móc się cieszyć relaksem w naszym basenie.

Robimy porządki…

Niezależnie od tego czy mamy basen stacjonarny, czy sezonowy pierwszym krokiem, jaki należy wykonać przed rozpoczęciem użytkowania, jest dokładne oczyszczenie niecki. Jeśli nasz basen posiada pokrywę, należy jako pierwsze ją zdjąć i oczyścić z nagromadzonego na niej po zimie brudu. Pokrywa czy też zadaszenie basenu są doskonałą ochroną przed  przedostawaniem się do wody zanieczyszczeń w postaci pyłu, kurzu, liści i gałęzi co w sezonie oszczędza nasz czas związany z utrzymaniem należytego stanu wody. Jako pierwsze weźmy pod uwagę sytuację kiedy mamy w ogrodzie basen stacjonarny, w którym pozostawiliśmy wodę na zimę. Musimy pamiętać, że ten rodzaj basenu będzie wymagał od nas więcej pracy i zaangażowania niż basen stelażowy czy rozporowy, rozkładane tylko na sezon letni. Pierwszym krokiem, który należy wykonać, jest oczyszczenie wody z nagromadzonych w niej zanieczyszczeń. Do tego celu możemy użyć odkurzacza automatycznego lub też ręcznie zebrać zanieczyszczenia z wody za pomocą dostępnej w naszym sklepie siatki powierzchniowej z teleskopową rączką. Siatki do ręcznego oczyszczania wody to podstawowe narzędzie, które powinno znaleźć się w posiadaniu każdego właściciela basenu ogrodowego. 

Po oczyszczeniu wody z zabrudzeń należy zająć się dokładnym oczyszczeniem niecki. Wodę możemy wypuścić, wykorzystując ją np.  do podlania ogrodu. Niezwłocznie po wypuszczeniu wody należy przystąpić do dokładnego oczyszczenia ścian i dna basenu. Do tego celu najlepiej użyć dedykowanych gąbek lub szmatek oraz chemii służącej do łatwego i efektywnego pozbycia się osadu z niecki. Środki przeznaczone do mycia ścian i dna basenu to preparaty zasadowe, które oczyszczają i odtłuszczają czyszczoną powierzchnię. W naszym sklepie możecie Państwo zakupić środek Alkasol Rand- jest to płynny preparat do czyszczenia basenu- usuwa tłuste i zestarzałe zabrudzenia z linii wody, nie niszczy folii basenowej, może być wykorzystywany przy zmywaniu urządzeniami wysokociśnieniowymi. Przy używaniu preparatów chemicznych należy pamiętać o zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa i konieczności zapoznania się z instrukcją zamieszczoną przez producenta na opakowaniu. Chemia basenowa jest bezpieczna jeśli używana jest zgodnie z przeznaczeniem i instrukcją. Po oczyszczeniu powierzchni i pozbyciu się wszelkich zabrudzeń przystępujemy do spłukania ścian i dna czystą wodą. Jeśli basen jest już czysty, dno i  ściany basenu są całe i nie wymagają prac naprawczych, możemy przymierzać się do napełnienia basenu wodą. 

Kilka słów jeszcze o drugiej opcji, jaką jest basen sezonowy.  Bez względu na to czy basen jest nowy, czy służył nam już w poprzednim sezonie, należy upewnić się, że jest wolny od zanieczyszczeń i nie przecieka.  Ważne jest właściwe posadowienie basenu. W tym celu należy dokładnie przemyśleć miejsce, w którym rozłożymy basen. Teren powinien być starannie wypoziomowany i wolny od wszelkiego rodzaju przedmiotów takich jak gałęzie czy kamyki, które mogłyby uszkodzić dno. Po właściwym przygotowaniu terenu i rozłożeniu basenu można przystąpić do napełnienia go wodą. 

Zaraz… ale co z filtrami?

Kolejnym ważnym krokiem jest sprawdzenie czystości urządzeń filtrujących. W zależności od tego, jaki filtr posiadamy, czyszczenie wykonujemy przed napełnieniem basenu czystą wodą albo już po napełnieniu niecki. Filtry należy bardzo dokładnie oczyścić ze znajdującego się w nich brudu, aby nie dopuścić do rozwoju bakterii, które w dalszym etapie mogą przedostać się do wody. 

W przypadku filtrów kartuszowych zalecana jest wymiana na nowy. Jeśli jednak filtr w naszej ocenie nadaje się jeszcze do użycia, możemy go wyczyścić specjalnie przeznaczonymi do tego celu środkami. Filtry żwirowe należy zdezynfekować  i pamiętajmy, że złoże należy wymieniać maksymalnie co trzy lata. 

 Przed rozpoczęciem użytkowania warto też sprawdzić, w jakim stanie są pozostałe sprzęty niezbędne podczas eksploatacji. Należy sprawdzić, czy metalowe elementy takie jak drabinka nie posiadają śladów korozji. Do sprawdzenia jest też stan techniczny kanałów przelewowych, skimmera, oświetlenia i wszelkiego innego używanego przez nas sprzętu dodatkowego.

 

Jak cieszyć się krystalicznie czystą wodą przez cały sezon?

Jeśli już przygotowaliśmy basen i cały osprzęt do użytkowania, napełniliśmy nieckę czystą wodą, nie możemy zapomnieć, że basen to nie tylko przyjemność z kąpieli, ale też obowiązek dbania o dobrą jakość wody. Przez cały czas użytkowania należy kontrolować parametry wody, aby wszyscy użytkownicy mogli czerpać z kąpieli radość. 

Warto prewencyjnie stosować środki chemiczne do uzdatniania wody basenowej dostępne w naszym sklepie. Pierwszym krokiem, który należy wykonać, jest sprawdzenie poziomu pH wody. Poziom ten możemy sprawdzić za pomocą testerów paskowych i w zależności od wyniku zastosować odpowiednio dobrany preparat. Zaleca się, aby wartość pH mieściła się w zakresie od 7,0-7,4.  Jeśli więc wartość pH w naszej wodzie basenowej jest zbyt wysoka, użyjemy preparatu pH minus, natomiast jeśli wartość pH jest poniżej zalecanego optymalnego poziomu 7,0, powinniśmy użyć preparatu podwyższającego ten poziom. Oba te preparaty dostępne są w naszym sklepie.

Jakie znaczenie ma pH wody?

Wartość pH odgrywa kluczowe znaczenie, jeśli chcemy zachować pełen komfort i bezpieczeństwo użytkowania wody. Zbyt kwaśna woda może podrażniać skórę o oczy oraz nasilać objawy alergiczne.  Podwyższone pH obniża skuteczność preparatów dezynfekujących, a także ułatwia namnażanie się glonów i rozwój bakterii, przez co nasza woda staje się mętna. Wysokie pH sprzyja również odkładaniu się kamienia na ścianach basenu oraz w urządzeniach filtrujących wodę. Zbyt niskie pH z kolei sprzyja korozji elementów metalowych oraz erozję elementów plastikowych. 

 

Kiedy wyrównaliśmy już poziom pH w naszym basenie, możemy przystąpić do dalszych działań wspomagających utrzymanie czystej i klarownej wody. Ostatnim etapem przygotowania wody do sezonu jest jej dezynfekcja. Dezynfekcję możemy przeprowadzać dwiema metodami: metodą chlorową oraz metodą tlenową. Jeśli wybierzemy metodę chlorową, to wody dodajemy wtedy środki aktywne zawierające chlor. W naszym sklepie dostępne są tabletki chlorowe o różnej wadze. Oferujemy chlor do basenu w tabletkach- Chlortix Multi 20 g oraz Chlortix multi w postaci tabletek 200 g.
Do szybkiej, szokowej dezynfekcji wody polecamy chlor szok– preparat w postaci granulatu o 80,5% zawartości chloru do zwalczania glonów, pleśni, grzybów, bakterii i wirusów.

Oprócz środków do regulacji pH w wodzie oraz dezynfekcji wody należy stosować preparaty zwalczające glony np. Glon fighter, oraz koagulantów, które powodują skupianie mikrozanieczyszczeń w większe cząstki, co sprawia, że opadają one na dno i łatwo można je usunąć za pomocą odkurzacza basenowego lub siatki dennej.

Podsumowanie

Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie i komforcie korzystania z basenu – zadbanie o jego czystość to podstawa! Oczyszczenie niecki, sprzątanie ścian i dna basenu, sprawdzanie filtrów, kontrola pH i dezynfekcja wody – to kluczowe działania. Czysty basen to uniknięcie różnych dolegliwości typu podrażnienia skóry. Odpowiednie pH z kolei zapobiegnie osadzaniu się kamienia i korozji. Pamiętaj wykorzystaniu preparatów na glony i koagulantów! Zadbaj o swój basen, by cieszyć się krystalicznie czystą wodą i wspaniałymi chwilami relaksu przez cały sezon letni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *