Łączenie rur z PVC – jak zrobić to dobrze?

Instalacje z tworzyw sztucznych stają się w naszym kraju coraz bardziej popularnym rozwiązaniem względem swoich stalowych czy miedzianych odpowiedników. Jak zatem trwale połączyć ze sobą elementy instalacji? Na czym polega łączenie rur PVC? 

Najbardziej znaną metodą łączenia wzdłużnego rur i kształtek PVC-U w instalacjach domowych jak i przemysłowych jest klejenie, bardziej profesjonalnie zwane spawaniem lub zgrzewaniem rozpuszczalnikowym.  Metoda łączenia rur PCV do wody za pomocą klejenia jest bardzo skuteczna jeśli zależy nam na efektywnym i szczelnym połączeniu na długie lata, połączenia powstałe w ten sposób mają właściwości wytrzymałości chemicznej i mechanicznej identyczne z właściwościami łączonych rur armatury. Na popularność tej metody wpływa niewątpliwie łatwość jej wykonania i brak konieczności wyposażania się w specjalistyczne akcesoria. 

Przed przystąpieniem do łączenia instalacji PVC należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu miejsca pracy oraz środkach ochrony osobistej w postaci rękawic jednorazowych. Jeśli prace wykonywane będą w zamkniętym pomieszczeniu trzeba zwrócić uwagę na to, żeby pomieszczenie to było odpowiednio wentylowane. Ponadto powinno być czyste, bez pyłów i innych zanieczyszczeń.

Łączenie rur do wody i armatury PVC, które można zamówić w naszym sklepie można opisać w kilku krokach, które opisujemy szczegółowo poniżej:

  1. Rurę przycinamy pod kątem 90° najlepiej przy użyciu specjalnego obcinaka do rur.
  2. Następnie krawędzie rur należy sfazować tak, aby kąt pomiędzy rurą a kształtką wynosił około 15°. Poprawne sfazowanie rury gwarantuje właściwe rozprowadzenie kleju a co za tym idzie dobrą jakość wykonanego spoiwa.
  3. Kolejnym krokiem zapewniającym dobre połączenie jest zmierzenie głębokości kielicha kształtki aby odpowiednio szeroko nanieść klej na rurę. Szczegółowe zalecenia można znaleźć poniżej w „Tabeli fazowania i długości klejenia dla rur”.
  4. Odpowiednio przycięte rury trzeba oczyścić dedykowanym do tego celu płynem czyszczącym Tangit przy pomocy niepylącego ręcznika papierowego. Odpowiednio przygotowana powierzchnia rury powinna być matowa i pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń mechanicznych aby łączenie rurek PVC  było trwałe. Czynność ta jest bardzo ważna ponieważ zmywacz zmiękcza powierzchnię rury i kształtki przygotowując je na odpowiednie przyjęcie spoiwa.
  5. Klejenie rozpoczynamy od nałożenia za pomocą pędzla cienkiej warstwy kleju w mufie złączki, a następnie nakładamy grubszą warstwę kleju na końcu rury. Po nałożeniu kleju należy jak najszybciej (max.20-25 sekund) połączyć oba elementy.
    O poprawnym wykonaniu połączenia na całej powierzchni świadczy równomierne wypłynięcie kleju na zewnątrz oraz równomierny pierścień z kleju widoczny wewnątrz rury.
  6. Po całkowitym połączeniu rury PVC i/lub armatury należy docisnąć je do siebie przez kilka sekund, a następnie przy pomocy czyściwa usunąć nadmiar kleju z zewnątrz i jeśli to możliwe z wnętrza połączonych elementów. Po zakończeniu klejenia i całkowitym wyschnięciu łączenia zaleca się wykonanie płukania wodą całego rurociągu. Przed wykonaniem próby ciśnieniowej rurociąg należy odpowietrzyć.

Podsumowując powyższe informacje co do łączenia rur PVC zdecydowanie polecamy metodę klejenia jako trwałą i bezpieczną. Sam proces nie jest skomplikowany, trzeba jednak przeprowadzić z odpowiednią dbałością o szczegóły oraz odpowiednio przygotować miejsce pracy.

2 komentarze

  • Fotograf pisze:

    Świetny artykuł. Jestem naprawdę szczęśliwy, że trafiłem na to miejsce . Wielu autorom wydaje się, że posiadają rzetelną wiedzę na poruszany przez siebie temat, ale zazwyczaj tak nie jest. Stąd też moje miłe zaskoczenie. Czuję, że powinienem wyrazić uznanie za Twój trud. Koniecznie będę polecał to miejsce i częściej wpadał, żeby poczytać nowe posty.

  • Wody pisze:

    Dobry i ciekawy wpis. Jestem naprawdę szczęśliwy, że wyszukałem tę stronę . Wielu osobom wydaje się, że mają odpowiednią wiedzę ,by się wypowiadać na poruszany przez siebie temat, ale niestety tak nie jest. Stąd też moje zaskoczenie. Czuję, że powinienem wyrazić uznanie za Twoją pracę. Będę polecał to miejsce i częściej tu zaglądał, aby zobaczyć nowe artykuły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *