Jak wykorzystywać chemię basenową?

Baseny należą do najpopularniejszych obiektów rekreacyjnych, które wiele osób lubi mieć w domu. Są piękne i zapewniają świetny sposób na relaks i cieszenie się pływaniem z przyjaciółmi i członkami rodziny. Jednak utrzymanie basenu w czystości nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Wymaga ono wielu zabiegów konserwacyjnych i czyszczenia każdego dnia.

Jeśli chcemy utrzymać swój basen w czystości i cieszyć się krystalicznie czystą wodą, to musimy użyć odpowiednich chemikaliów basenowych do tego celu. Chemia basenowa to środki do równoważenia składu chemicznego wody w basenie. Celem jest utrzymanie zasadowego poziomu pH i stężenia chloru, a także innych czynników, takich jak twardość i kwas cyjanurowy.

Chemia basenowa – co warto wiedzieć?

Chemia wody basenowej wpływa na jakość wody i jej zdolność do zapewnienia higieny i bezpieczeństwa. Aby pływanie w basenie było przyjemne i bezpieczne, woda powinna być przejrzysta i czysta, a odpowiednie uzdatnianie jest niezbędne. Oprócz fizycznych metod stosuje się uzdatnianie chemiczne, ponieważ usuwa ono zarówno zanieczyszczenia zawieszone, które można zobaczyć gołym okiem, takie jak np. glony, jak i te niewidoczne – bakterie, wirusy. Uzdatnianie chemiczne wpływa również na jakość sensoryczną basenu poprzez usuwanie zapachów.

Basen to system zawierający wodę, która musi być utrzymywana w czystości i wolna od mikroorganizmów. Powinien być również odpowiednio zbalansowany chemicznie, aby nie miał zbyt wysokiego lub zbyt niskiego stężenia chloru i innych substancji chemicznych. Aby to osiągnąć, trzeba nauczyć się stosować chemię basenową. Pierwszym krokiem w utrzymaniu basenu jest ustalenie jego równowagi wodnej. Oznacza to, że poziom pH i chloru musi mieścić się w dopuszczalnych zakresach. W tym celu konieczne jest użycie dobrej jakości zestawu testowego. Ponadto należy regularnie monitorować zawartość soli w wodzie i w razie potrzeby korygować ją. W przypadku zbyt wysokiego pH możemy zastosować środek, taki jak Aquastar Minus obniżający jego wartość. Natomiast w sytuacji zbyt niskiego pH warto postawić na Aquastar Plus.

Drugim krokiem jest zapewnienie, że w basenie nie ma nadmiernego wzrostu glonów. Można to osiągnąć poprzez okresowe czyszczenie filtra, stosowanie automatycznego odkurzacza basenowego oraz dbanie o to, aby w basenie nie było liści i innych materiałów organicznych. Jeśli zauważmy wzrost glonów, warto od razu rozpocząć działania mające na celu pozbycie się ich. Warto w tym celu zakupić specjalny środek do walki z glonami, taki jak Glon Fighter.

Uzdatnianie jest niezbędne, aby zapewnić wysoką jakość wody w basenie. Trzeba również zadbać o to, aby skóra i oczy nie były podrażnione, dzięki czemu będzie można bezpiecznie cieszyć się pływaniem. Celem uzdatniania wody jest usunięcie zanieczyszczeń z wody basenowej. Uzdatnianie chemiczne zapewnia, że wartość pH basenu znajduje się w zakresie odpowiednim do pływania (pH 7-7,5).

Jakie środki chemiczne należy stosować?

Samo oczyszczenie basenu może zostać wykonane przy pomocy odpowiedniego środka, takiego jak Alkasol Rand. Jest to płynny preparat do czyszczenia basenu, który pozwoli pozbyć się tłustych i zestarzałych plam, nie niszcząc przy tym folii basenowej.

Chlor jest najczęściej stosowanym środkiem chemicznym do oczyszczania basenów. Jest silną substancją utleniającą, która zabija bakterie i glony. Chlor w płynie jest dodawany do wody za pomocą dozownika chloru. Urządzenia te mieszają chlor z wodą przed dodaniem do basenu. Chlor stały jest dodawany do wody w postaci tabletek lub pałeczek, np. Chlortix Multi. Produkty stałe są często łatwiejsze w obsłudze niż płynne, ponieważ nie wymagają specjalnego sprzętu lub dodatkowego wysiłku, aby wymieszać je z wodą przed dodaniem do basenu. Suchy chlor jest dodawany w postaci granulek, które z czasem rozpuszczają się w wodzie. Tabletki suchego chloru są często używane, gdy nie ma dostępu do gniazdka elektrycznego w pobliżu basenu lub gdy duże ilości chloru muszą być dodane szybko (np. podczas wakacyjnego weekendu).

Ilość wymaganych środków chemicznych zależy od kilku czynników:

  • wielkości basenu – im jest większy, tym więcej chemikaliów jest potrzebnych;
  • liczby osób korzystających z niego – więcej osób oznacza więcej środków chemicznych;
  • rodzaju systemu filtracyjnego.

O czym jeszcze należy pamiętać, aby cieszyć się czystą wodą w basenie?

Woda w basenie jest filtrowana w sposób ciągły, ale filtracja fizyczna eliminuje z wody basenowej zanieczyszczenia o określonej wielkości. Mniejsze zanieczyszczenia mogą być natomiast usunięte dzięki tzw. koagulacji na poziomie filtra piaskowego. To przez nią koagulant tworzy w wodzie „kłaczki”, które otaczają najdrobniejsze zanieczyszczenia i wyłapują stopniowo większe, a te, zwiększając swoje rozmiary, są już możliwe do przefiltrowania przez wkład filtra piaskowego. Warto postawić tu na taki preparat jak Flok Tix. Takie środki powodują, że woda w basenie przestaje być mętna, a nawet staje się krystalicznie czysta, więc jej wygląd nie budzi niepokoju, a wręcz zachęca do kąpieli w basenie.

W użyciu środków chemicznych do uzdatniania wody basenowej pomoże również systematyczne stosowanie automatycznego odkurzacza basenowego, który czyszcząc dno, ściany i linię wodną, skutecznie wyeliminuje z basenu większość zanieczyszczeń, w tym organicznych, co znacznie zmniejszy ilość zużywanych środków chemicznych do uzdatniania wody basenowej. Działanie systemu wymaga „wspomagania z zewnątrz”, więc wiąże się ze stałym zużyciem energii.

Automatyczny odkurzacz basenowy to urządzenie, które może automatycznie oczyścić basen. Dzięki temu zaoszczędzimy czas i energię. Odkurzacz zasysa wszystkie zanieczyszczenia z basenu, a następnie wysypuje je do worka filtracyjnego lub pojemnika.