Co to jest woda demineralizowana? Woda destylowana a demineralizowana

Nie każdy wie, czym jest woda destylowana, a czym demineralizowana? To drugie pojęcie bywa najczęściej kojarzone z wodą, którą wlewa się do żelazek i innych sprzętów AGD. To jednak nie wszystkie jej zastosowania. Z tego artykułu dowiesz się, czy woda demineralizowana to to samo, co destylowana, gdzie wykorzystywana jest tak oczyszczona woda i jaki ma związek z wodą dejonizowaną.

Woda demineralizowana – co to jest? Proces destylacji wody

Aby wyjaśnić, co to jest woda demineralizowana, warto przywołać proces jej powstawania. Demineralizacja to inaczej usuwanie z wody minerałów, takich jak wapń, magnez, potas i sód. Proces ten polega na przepuszczeniu wody przez specjalne filtry, które usuwają sole mineralne. Urządzenia do demineralizacji wody wykorzystują zwykle filtry odwróconej osmozy lub jonowymienne.

Woda demineralizowana jest wolna od wszelkich zanieczyszczeń mineralnych, dzięki czemu jest idealna do stosowania w przemyśle, np. w produkcji farb, baterii, kosmetyków.

Woda demineralizowana a destylowana

Mimo że woda demineralizowana i destylowana mają podobne właściwości, to jednak istnieje między nimi kluczowa różnica. Chodzi o proces, który jest wykorzystywany do usuwania zanieczyszczeń. W przypadku wody demineralizowanej zanieczyszczenia mineralne są usuwane głównie za pomocą filtrów. Z kolei woda destylowana jest podgrzewana w aparacie nazywanym destylatorem, a następnie kondensowana w chłodnicy, tak aby przywrócić ją do postaci ciekłej. W trakcie tego procesu woda traci składniki mineralne.

Woda dejonizowana a destylowana

Jeszcze jedną odmianą wody pozbawionej minerałów jest woda dejonizowana, profesjonalnie nazywana wodą demineralizowaną metodą jonowymienną. W przypadku tej wody sole mineralne są usuwane za pomocą żywicy jonowymiennej, która wymienia jony mineralne na jony wodorowe lub hydroksylowe.

Właściwości wody demineralizowanej: czystość, twardość, pH

Twardość wody określa się przez sumaryczną zawartość jonów wapnia i magnezu. W przypadku wody demineralizowanej, która jest ich pozbawiona, twardość wynosi zero. Woda demineralizowana jest całkowicie miękka.

Woda demineralizowana ma również neutralne pH, jego odczyn wynosi około 7,0. Oznacza to, że w idealnej sytuacji jest ona obojętna chemicznie. Jednak gdy woda demineralizowana ma kontakt z powietrzem, absorbuje ona dwutlenek węgla i powstaje kwas węglowy, które może minimalnie zmienić pH cieczy.

Woda demineralizowana jest również bardzo czysta, ponieważ proces jej produkcji, oprócz soli mineralnych usuwa również większość zanieczyszczeń, takich jak pestycydy, związki organiczne i nieorganiczne, bakterie i wirusy.

Jak powstaje woda redestylowana?

Woda redestylowana, nazywana także ultraczystą wodą, powstaje przez proces kilkukrotnej destylacji wody wcześniej destylowanej. Proces ten usuwa z wody większość zanieczyszczeń. W efekcie uzyskiwana jest woda oczyszczona do tego stopnia, że może być stosowana w restrykcyjnych gałęziach przemysłu farmaceutycznego, elektronicznego, czy w laboratoriach, gdzie nawet niewielkie zanieczyszczenia mogą zniekształcić wyniki badań.

Zastosowanie wody demineralizowanej i destylowanej w przemyśle, kosmetyce i nie tylko

Woda demineralizowana znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle, głównie do produkcji baterii, farb, kosmetyków oraz innych produktów chemicznych. Ponieważ nie zawiera minerałów, jest idealna do stosowania w urządzeniach, które nie tolerują osadów mineralnych, takich jak bojlery, piekarniki, lodówki czy żelazka parowe.

Woda destylowana nadaje się do produkcji napojów alkoholowych, w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym oraz w produkcji akumulatorów. Używa się jej w procesach przemysłowych, gdzie wymagana jest czysta woda.

Woda demineralizowana jest też powszechnie używana przez firmy sprzątające. Sprawdza się do czyszczenia różnych powierzchni: okien, luster kryształowych, elewacji, banerów, ponieważ nie zostawia smug ani osadów.

Spożywanie wody demineralizowanej

Wiele osób zadaje pytanie, czy można pić wodę demineralizowaną? Warto to zaznaczyć: woda demineralizowana nie jest przeznaczona do spożycia, ponieważ nie zawiera minerałów i innych składników odżywczych. Spożywanie wody demineralizowanej może prowadzić do zaburzeń elektrolitowych i niedoborów minerałów. Dlatego zawsze należy sprawdzać etykiety i oznaczenia, aby upewnić się, że dana woda jest przeznaczona do spożycia.

Woda destylowana a demineralizowana – podsumowanie

Różne technologie uzdatniania wody powodują uzyskanie różnych efektów – podgrzewanie i skraplanie pozwala uzyskać wodę destylowaną, a przepuszczenie przez filtry demineralizowaną. Obraz rodzaje wody znajdują zastosowanie w przemyśle czy laboratoriach, ale nie są przeznaczone do spożycia. Jeśli szukasz miejsca, w którym można zakupić lub wynająć stacje do demineralizacji, zajrzyj na naszą stronę. Naszą specjalnością jest również automatyka przemysłowa, chłodnictwo i wentylacja.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *